Terapeutyczne olejki eteryczne
Do 15 każdego miesiąca składamy zamówienia na jadalne, 100% ekologiczne, fare trade olejki eteryczne firmy doTerra. Jeśli chciałabyś/chciałbyś dołączyć do zamówienia zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
Czym są olejki eteryczne?
Jeśli kiedykolwiek poczułaś zapach piwonii, róży, bzu czy aromatu żywicy topionej słońcem to już doświadczyłaś aromatycznych właściwości olejków eterycznych. Te naturalnie występujące, lotne związki aromatyczne znajdują się w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Olejki eteryczne nadają roślinom charakterystyczny zapach, chronią rośliny i odgrywają rolę w ich zapylaniu. Oprócz ich cech niezbędnych dla funkcjonowania roślin i pięknego zapachu, olejki eteryczne były już od dawna używane do przygotowywania żywności, zabiegów kosmetycznych oraz działań zdrowotnych.
Czym jest lotny związek aromatyczny? W skrócie, związki te są małymi cząsteczkami organicznymi, które mają tendencję do szybkiej zmiany od stanu stałego lub ciekłego do gazu w temperaturze pokojowej. Nazywa się je lotnymi, ponieważ szybko zmieniają swój stan. Gdy po raz pierwszy otworzysz buteleczkę olejku eterycznego, od razu zwrócisz uwagę, że aromat jest silny i możesz go poczuć nawet z odległości. Fizyczne i chemiczne właściwości lotnych związków aromatycznych z których składają olejki eteryczne, pozwalają im szybko poruszać się w powietrzu i bezpośrednio oddziaływać z naszymi receptorami węchowymi. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że olejki eteryczne idealne nadają się do zastosowań w aromaterapii poprzez ich wykorzystanie w utrzymywaniu zdrowego ciała i umysłu – a także w wielu innych zastosowaniach. Rodzaj lotnych związków aromatycznych obecnych w danym olejku eterycznym kształtuje jego aromat, oraz jego właściwości zdrowotne i fizyczne.
Dotychczas zidentyfikowano ponad 3000 odmian lotnych związków aromatycznych. Rodzaj olejku eterycznego różni się w zależności od rośliny, jej rodziny botanicznej i gatunku. Odpowiedni stosunek poszczególnych składników aromatycznych występujących w danym olejku sprawia, że każdy z nich jest wyjątkowy, posiada pewne własności i dostarcza określonych korzyści.
Nawet w przypadku czystych olejków eterycznych pochodzących z jednej rośliny ich skład może się znacznie różnić w zależności od pory dnia, pory roku, lokalizacji geograficznej, metody i czasu trwania destylacji, roku uprawy i pogody. Sprawia to, że każdy etap procesu produkcji olejku ma wpływ na jego jakość i musi być ściśle kontrolowany.
Olejki eteryczne mogą być szeroko stosowane i wpływać na nasze zdrowie emocjonalne, fizyczne oraz dobre samopoczucie. Mogą być stosowane jako pojedyncze olejki lub jako mieszanki różnych olejków eterycznych w zależności od doświadczenia użytkownika i pożądanych korzyści zdrowotnych. Jeżeli chcesz się nauczyć używać olejków eterycznych odwiedź stronę z instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak wygodnie i bezpiecznie stosować eteryczne olejki doTERRA.
Dlaczego doTerra ?
Wybierając doTERRA, wybierasz precyzyjnie i delikatnie destylowane olejki eteryczne z roślin, które zostały zebrane w odpowiednim momencie w uzyskania idealnego składu ekstraktu i jego skuteczności przez doświadczonych plantatorów z całego świata.
Każdy olejek eteryczny doTERRA jest również dokładnie testowany zgodnie z wymogami certyfikatu jakości CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade®). Doświadczeni użytkownicy natychmiast rozpoznają stosowane najwyższe standardy jakości dla zapewnienia czystości, bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej olejków eterycznych doTERRA
Oprócz naukowego i praktycznego procesu destylacji olejków eterycznych, ich pozyskiwanie może być również pasją. Destylatorzy nie tylko wykorzystują wieloletnie doświadczenie, ale również ciągle poszukują i stosują nowoczesne techniki i technologie.
Najpowszechniejszą metodą ekstrakcji olejków eterycznych jest proces destylacji parą o niskej temperaturze. W tym procesie sprężona para przechodzi przez materiał roślinny. Olejki eteryczne są uwalniane z rośliny i odprowadzane przez parę. Kiedy para chłodzi się, woda i oleje naturalnie oddzielają się i zbiera się olej. Aby zapewnić ekstrakt olejowy najwyższej jakości o prawidłowym składzie chemicznym, temperatura i ciśnienie muszą być ściśle monitorowane. Niewielkie odchylenia ciepła lub ciśnienia mogą spowodować że albo olejek się nie uwolni lub uwolni się w zbyt dużej ilości powodując zmianę jego skład, właściwości czy jego siły.
Destylacja z parą wodną
Destylacja z parą wodną jest najpowszechniejszym sposobem ekstrakcji związków aromatycznych (olejków eterycznych) z rośliny. Podczas procesu destylacji parowej para przechodzi przez materiał roślinny. Połączenie podgrzanej pary i delikatnego nacisku powoduje uwolnienie olejku z mikroskopijnych woreczków ochronnych. Dalej mieszanka oparów przepływa przez skraplacz w którym się chłodzi, tworzy warstwę olejku i warstwę wody. Olejek eteryczny unosi się na górze, jest oddzielany od hydrozolu i zbierany.
Temperatura destylacji parowej wynosi zwykle od 60 do 100 stopni Celjsusza. Ponieważ różne rośliny wymagają różnych ciśnień, czasów i temperatur, zastosowanie tej konkretnej metody destylacji umożliwia dostosowanie temperatury w zależności od typu rośliny, dzięki czemu jest ona bardzo skutecznym i precyzyjnym sposobem uzyskania najczystszych związków.
Tłoczenie
W przeciwieństwie do destylacji parowej, tłoczenie na zimno nie wymaga dostarczania ciepła. W tym procesie olejek jest pozyskiwany z materiału roślinnego pod działałem samego ciśnienia mechanicznego. DoTERRA wykorzystuje tłoczenie na zimno przy pozyskiwaniu wszystkich olejków cytrusowych uzyskiwanych ze skórek jak: Wild Orange, Lemon, Lime, Bergamot i Grapefruit.
Właściwa destylacja wymaga zastosowania precyzyjnego nacisku, temperatury, czasu oraz sposobu zbiorów, z które mogą być tak różnorodne, jak same rośliny. Zły proces destylacji może zmienić lub zniszczyć niezbędne związki aromatyczne, które tworzą olejek eteryczny pozyskując substancję o innym składzie nie nadająca się do wykorzystywania terapeutycznego. Z tego powodu najlepsi specjaliści destylacji wkładają w ten proces dużo doświadczenia i wysiłku i pracują zazwyczaj tylko z kilkoma wybranymi gatunkami roślin. Pozwala to pogłębić wiedzę i doświadczenie w celu zapewnienia spójności między właściwościami chemicznymi pozyskiwanego olejku rośliny, procesem destylacji oraz formą substratu roślinnego.

