HATHA JOGA

∗ HATHA JOGA

Joga określa środki – techniki potrzebne Jaźni do ponownego zjednoczenia się z całością, promuje harmonię, zjednoczenie całości ciała, oddechu i ducha.

ASANY:

Pozycje ciała uznawane powszechnie za ‘jogę’ stanowią tylko jedną jej część.
Podstawowym założeniem wszystkich, różnorodnych aspektów jogi jest zjednoczenie z Najwyższą Jaźnią.
Zjednoczenie bytu jednostkowego z absolutem lub czystą świadomością.


Samo słowo joga znaczy dosłownie związek, a jego znaczenie i forma jako “Joga” została spisana 2500 lat p.n.e. przez Patandźaliego w 8 odgałęzień:
I. Jama – uniwersalne przykazania moralne-niekrzywdzenie,niekradzenie,prawda,brak zachłanności,wstrzemięźliwość
II. Nijama – uniwersalne zasady postępowania
III. Asana – pozycja ciała
IV. Pranajama – praktyka oddechu
V. Pratyahara – powściągnięcie zmysłów w celu wyciszenia umysłu, jest przygotowaniem do:
VI. Dharana – koncentracja, która prowadzi do:
VII. Dhyana – medytacji,której punktem kulminacyjnym jest:
VIII. Samadhi – ostateczny cel jogi w którym poprzez doskonałą, świadomą koncentracje dochodzi do przekształcenia świadomości i wyjście poza wszelkie jej ograniczenia. Ciało i zmysły odpoczywają jak w śnie głębokim, a władze umysłu i intelektu pozostają w stanie czuwania. Stan ten charakteryzuje się odczuwaniem głębokiego spokoju, totalnej świadomości tego co jest tu i teraz oraz doświadczeniem braku podziałów na „ja” i świat zewnętrzny.

Podstawowym celem asan i pranajamy jest oczyszczenie kanałów energetycznych (nadiów), tak aby prana mogła przez nie swobodnie przepływać oraz przygotowanie ciała na przyjęcie budzącej się Kundalini – najwyższej energii kosmicznej 🙂
Oddech jest życiem.Możemy przeżyć parę dni bez wody i żywności, ale gdy odetniemy oddech umrzemy w kilka minut. Wobec tego zdumiewające jest jak mało uwagi poświęcamy właściwemu oddychaniu w życiu codziennym.
Dla jogina właściwe oddychanie pełni dwojaką funkcję: dostarcza tlenu do krwi, a zatem i do mózgu oraz kontroluje pranę,czyli energię życiową, prowadząc do panowania nad umysłem gdyż prana i umysł są współzależne.
Dzięki pranajamie wpływamy na stan umysłu, zwiększamy ilość pobieranego tlenu, przygotowujemy się również do praktyki koncentracji i medytacji.

MEDYTACJA:

Spokój umysłu, będący jednym z efektów medytacji jest tym czego świadomie lub nieświadomie pragniemy wszyscy. Każdy ma własny sposób na odnalezienie go: robienie na drutach, żeglowanie- medytując w sobie właściwy sposób. Umysł wycisza się, gdy zajmiemy czymś naszą myśl. Kiedy uda nam się zredukować naszą uwagę do jednego przedmiotu, ucichnie wewnętrzna ‘paplanina’ myśli. Zadowolenie, jakie odczuwamy pochodzi nie tyle z wykonywanych czynności, ile z koncentracji umysłu na tychże. Spokój umysłu, który zapewniają owe czynności, jest jednak krótkotrwały, mija z chwilą wykonania zadania. Po jego zakończeniu umysł znowu zaczyna błądzić bez celu, tracąc energię na pozostawaniu w przeszłości lub w przyszłości, nie dostrzegając tego co dzieje się aktualnie. Pomocna będzie tu regularna praktyka medytacji, która zapewni nam trwały spokój umysłu i płynące z niego zadowolenie.
Medytacja polega na ciągłej obserwacji umysłu, na skoncentrowaniu go na wybranym punkcie i wyciszeniu by móc doświadczyć naszego wyższego Ja. Wyciszając fale mózgowe, zaczynamy rozumieć naszą prawdziwą naturę oraz doświadczać jej spokoju i mądrości.
Koncentrując się na płomieniu świecy lub na mantrze ciągle ‘ściągamy’ uwagę do przedmiotu koncentracji, ograniczając poruszanie się umysłu do wąskiego kręgu. Oczywiście na początku myśli uporczywie uciekają, lecz dzięki mocnej praktyce udaje się opanować i wydłużyć koncentację.Dlatego też wstępna koncentracja kiedy myśli bardziej błądzą jest raczej koncentracją.Podczas medytacji obserwujemy nieprzerwany strumień myśli. Różnica między koncentracją a medytacją, to różnica stopnia a nie techniki>Swami Vishnu wyjaśnia to w ten sposób:
„W czasie koncentracji trzeba trzymać umysł mocno na wodzy, podczas medytacji wodze nie są już potrzebne, umysł sam trzyma się jedej fali”.
Ósmym stopniem jogi jest samadhi lub nadświadomość, stan poza czasem, przestrzenią i przyczynowością, kiedy to wznosimy się ponad ciało i umysł, doświadczamy istnienia absolutnej jedności

Podobnie jak ogniskowe promieni słonecznych za pomocą lupy rozgrzewają je tak bardzo, że parzą, tak samo koncentrowanie rozproszonych myśli sprawia, że umysł staje się przenikliwy i potężny.
„Medytacja nie przychodzi łatwo.Piękne drzewo rośnie powoli, trzeba czekać aż zakwitnie, dojrzeją jego owoce i dopiero wtedy można ich skosztować. Rozkwit medytacji to niewyrażalny spokój, który przenika całe nasze jestestwo. Jej owoce to rzecz nieopisywalna…”

Zapraszamy do zapoznania się z terminami zajęć Hatha Jogi w naszym GRAFIKU>>

Hatha joga, lekcje jogi we Wrocławiu, Joga we Wrocławiu, ćwiczenia jogi, zajęcia jogi.